Dødstallet bliver fordoblet i Iran

Protest. Billedet fra dagens demonstrationer er taget af lokale demonstranter og afleveret til nyhedsbureauet AP. Vestlige medier er forment adgang til demonstrationerne.
Protest. Billedet fra dagens demonstrationer er taget af lokale demonstranter og afleveret til nyhedsbureauet AP. Vestlige medier er forment adgang til demonstrationerne.
Lyt til artiklen

Protesterne i en række iranske byer udvikler sig mere og mere blodigt.

Angiveligt er fire demonstranter blevet dræbt i byen Tabriz i det nordlige Iran. Det skriver iranske oppositions-hjemmesider.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her