Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Sarkozy indrømmer fejl i folkedrab

Efterladt. Det anslås, at flere end 800.000 mennesker blev dræbt i forbindelse med folkedrabet i Rwanda i 1994. (Arkivfoto)
Efterladt. Det anslås, at flere end 800.000 mennesker blev dræbt i forbindelse med folkedrabet i Rwanda i 1994. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Præsident Nicolas Sarkozy erkender, at Frankrig og andre medlemmer af det internationale samfund begik fejl i forbindelse med Hutu-militsers folkedrab på Tutsier i Rwanda i 1994.

»Det, der skete her, er uacceptabelt. Men det, der skete her, tvinger det internationale samfund, inklusiv Frankrig, til at reflektere over de fejltagelser, der holdt det fra at forebygge og standse denne afskyelige forbrydelse«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her