Mord på Lars Vilks var 'Jihad Jane's livsmål

Efterstræbt. Politiet i Irland har anholdt syv muslimer, der mistænkes for at have planlagt at myrde Lars Vilks.
Efterstræbt. Politiet i Irland har anholdt syv muslimer, der mistænkes for at have planlagt at myrde Lars Vilks.
Lyt til artiklen

Hun er hvid, blond og har et amerikansk pas, så ’Jihad Jane’ fra Montgomery i den amerikanske delstat Pennsylvania besluttede, at hun var den ideelle kandidat til at slå den svenske kunstner Lars Vilks ihjel. Det lykkedes hende ikke. I stedet har hun i al hemmelighed siddet i fængsel i USA i månedsvis, mens syv af hendes medsammensvorne blev anholdt af det irske antiterrorkorps tirsdag.

LÆS OGSÅ Syv anholdt for at ville dræbe svensk Muhammed-tegner

Det er dog foreløbig uklart, hvilken rolle de fire mænd og tre kvinder, der blev anholdt i Irland, spillede i hendes netværk – og om der stadig er medlemmer på fri fod.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her