Protester over en forlængelse af en flådeaftale med Rusland har ført til, at de pæne parlamentariske spilleregler i Ukraines parlament er blevet afløst af mere kontant argumentation.
Temperamentet kogte over blandt parlamentarikerne på grund af aftalen, der blev indgået i sidste uge af Ukraines præsident, Viktor Janukovitj, og Ruslands præsident, Dmitrij Medvedev.
Forholdet med Rusland og Ukraine er hurtigt blevet forbedret siden Ukraine valgte Rusland-venlige Viktor Janukovitj i februar.
LÆS ARTIKEL
Ny regering i Ukraine tager formMåtte søge ly for flyvende æg
Problemerne opstod, da parlamentarikerne begyndte at drøfte en godkendelse af aftalen, der senere blev vedtaget.
Der udbrød slagsmål, og parlamentsformanden, Volodymyr Lytvyn, blev ramt af æg og måtte søge ly under to sorte paraplyer.
Der blev desuden smidt mindst to røgbomber i parlamentssalen, så flere parlamentsmedlemmer måtte dække deres ansigter med forskellige klæder skriver BBC.com.
DOKUMENTATIONSe video inde for parlamentet ( eksternt link)
Imens protesterede tusindvis af ukrainere ifølge vidner uden for parlamentet imod aftalen med russerne.
Aftalen indebærer, at Ruslands Sortehavsflåde kan lease flådebasen i Ukraine frem til 2042, mens ukrainerne i retur får billigere russisk gas.
LÆS ARTIKEL
Magtskiftet i Ukraine er nederlag for EUTil trods for de kaotiske scener, så fortsatte debatten, der endte med at blive bakket op af 236 ud af de 450 medlemmer.




























