Den israelske præsident Moshe Katsav afhøres af politiet. Han er mistænkt for at have tvunget en kvinde til samleje. Mandag aften undersøgte politiet ifølge den israelske avis Haaretz både præsidentens residens og private kontor, og her blev blandt andet både Katsavs arbejds- og personlige computer, adskillige andre computere og utallige dokumenter konfiskeret. Belastende materiale Ifølge avisen vurderer en anonym, højtstående politimand, at der er mange belastende beviser mod præsidenten: »Materialet, der foreløbigt er blevet samlet ind, er meget mere bemærkelsesværdigt og dramatisk, end det, der er kommet frem i medierne«. Tvunget til sex Det israelske politi kom på sporet af sagen, da præsident Katsav selv anmeldte en tidligere ansat for at afpresse ham. Efterforskningen kom dog hurtigt til at skifte retning til at dreje sig om to påstande fra den tidligere ansatte. Hun påstår, Katsav har tvunget hende til at have sex med ham og truet med at fyre hende, hvis hun afviste. Dårlig timing Sagen får formentlig ikke nogen politiske konsekvenser, da den israelske præsident i realiteten ikke har nogen særlig politiske indflydelse. Men sagen kommer på et uheldigt tidspunkt. Den israelske befolknings tillid til deres politikere svinder for øjeblikket kraftigt ind på grund af en lang række belastende sager. Premierminister Ehud Olmert kritiseres for den månedlange dyre krig i Libanon og samtidig undersøges hans køb af en lejlighed til 1,2 millioner dollars i Jerusalem i 2004. Justitsminister går af Søndag gik justitsminister Haim Ramon af, da det kom frem, at han er mistænkt for at have tvunget en ansat til at kysse ham. Og generalen Dan Halutz bliver kritiseret for at sælge sine aktier få timer efter, at Hizbollahs kidnapning af to israelske soldater, der satte krigen i Libanon i gang.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























