Irakiske og amerikanske soldater udkæmpede mandag hårde kampe med en shiamuslimsk milits i Bagdad. Alligevel siger en af USA's ledende generaler, at dødspatruljer og militante vil blive tvunget ud af den irakiske hovedstad, hvor det er planen at skabe sikkerhed inden udgangen af september. »Der er en omfattende plan om at ændre situationen betydeligt før ramadan«, sagde general George Casey, der leder de amerikanske styrker i landet. Den hellige fastemåned ramadan indledes i slutningen af september. Ni politifolk dræbt Skudvekslingen mellem irakiske soldater og den radikale shiamuslimske Mehdi Hær var den første af sin art, siden amerikanske enheder blev sendt til Bagdad for at forstærke sikkerheden i byen. I byen Samarra dræbte en selvmordsbombemand ni politimænd og sårede 10 andre, oplyste myndighederne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce