Oversvømmelser har kostet mindst 129 mennesker livet og ødelagt en række boliger i det østlige Etiopien, oplyste politi i dag. Det var voldsom regn i området, der fik en flod til at gå over sine bredder. »Oversvømmelser fra Dechatu-floden ramte byen Dire Dawa natten til søndag, mens indbyggerne sov«, siger politiinspektør Benyam Fikru. Flere tusinde hjemløse »Hidtil er 129 mennesker bekræftet omkommet. Vi leder fortsat efter flere i udkanten af byen og langs floden«, tilføjer han. Politiet oplyser, at flere tusinde mennesker er blevet hjemløse efter at floden, der går gennem Dire Dawa, gik over sine bredder.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Det føles mærkeligt at grine her. Og det viser, hvor stort hans talent er




























