Målet for det israelske militær er, at forhindre Hizbollah i affyre raketter ind i Israel. I første omgang skal det opnås ved at beskyde Beirut og det sydlige Libanon på afstand. Men hvis en invasion via land er det, der skal til - så er Israel parat. Sådan siger general og chef i den israelske hær Moshe Kaplinski ifølge AP. »På nuværende tidspunkt tror vi ikke, vi bliver nødt til at aktivere massive styrker på landjorden, men hvis vi bliver nødt til det, vil vi gøre det. Vi afviser det ikke«, siger han til nyhedsbureauet. Tre kidnappede soldater i live Hizbollah-militsen i Libanon har affyret hundredvis af raketter ind i det nordlige Israel siden kampene brød ud 12. juli. Israel indledte sit militære offensiv, da Hizbollah kidnappede to israelske soldater. Siden er mere end 200 libanesere og 24 israelere blevet dræbt. De to soldater menes stadig at være i live, og det samme gælder en tredje kidnappet soldat, der blev kidnappet af palæstinensere 25. juni. »Vi ved, de alle tre er i live. Vi ved, hvem der holder dem fanget, og vi vil gøre alt for at få dem hjem«, siger generalen til AP.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.