Efter de de seneste dages kritik af Udenrigsministeriets evakueringsindsats opfordrer ministeriet nu om hjælp til at komme gennem krisen. De beder danskerne om ro og forståelse for den kaos, som i øjeblikket hersker i Damaskus, der er samlingssted for mange af Libanons flygtede turister. »Der er tale om en usædvanlig og meget vanskelig situation«, skriver ministeriet i en pressemeddelelse. »Det handler om liv og død, og vores primære opgave er at sørge for, at alle danskere kommer hjem«, understreger de. Kan ikke skaffe danske forhold i Damaskus Ministeriet gør opmærksom på, at der er afsat den flykapacitet, der skal til for at bringe alle sikkert hjem fra Damaskus i Syrien. »Her er i øjeblikket ca. 100.000 krigsflygtninge omkring byen. Udenrigsministeriet gør alt, hvad der er muligt, men kan ikke skaffe danske forhold i Damaskus«, skriver ministeriet. Trak en pistol i køen til bussen I Beirut hersker der total kaos foran Rotana hotel, hvor tusindvis af svenskere prøver at komme med evakueringsbusserne, fortæller kilder til den svenske netavis VG nett. Her blev nervøsiteten og utålmodigheden for meget for en svensk mand, som trak en pistol i køen til en bus, skriver VG Nett. »Lige nu er det meget kaotisk. Folk synes, de må vente for længe. De bliver oprørte og presser på. Vi kan ikke arbejde i ro og fred«, siger Eva Westford fra det svenske redningsvæsen til Aftonbladet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























