Israel fortsætter luftangrebene over det meste af Gazastriben. Israel oplyser, at hæren vil fortsætte den militære offensiv i et forsøg på at få frigivet den soldat, der for knap to uger siden blev bortført af militante palæstinensiske grupper. »Det er en krig, som det ikke er muligt at opstille en tidsplan for«, siger den israelske premierminister Ehud Olmert ifølge israelsk radio til sin regering. Foruroligende udvikling I en fælles udtalelse siger de FN-organisationer, der arbejder i de palæstinensiske områder, at de er »foruroligede« over udviklingen i Gaza, hvor »uskyldige, heriblandt børn, er blevet dræbt, der er skabt øget elendighed for hundredtusinder af mennesker og der vil ske vidtrækkende skade på det palæstinensiske samfund«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























