Iraks hovedstad Bagdad sitrer af spænding dagen efter drabet på terrorlederen Abu Musab al-Zarqawi nord for byen. Af frygt for nye angreb har landets premierminister Nouri al-Maliki indført et begrænset udgangsforbud i hele byen og området nord for Bagdad omkring byen Baquba, hvor luftangrebet mod Zarqawi blev sat ind. Moskéer skal beskyttes Det betyder, at al trafik forbydes det meste af fredagen, hvor mange muslimer plejer at gå til fredagsbøn. Sunnimuslimske terrorgrupper har blandt andet specialiseret sig i bombeangreb mod shiamuslimske bedende under fredagsbønnen, hvor moskéerne er proppet med troende. Kørselsforbuddet er indført for at »beskytte moskéer og bedende fra ethvert tænkeligt terrorangreb - især med bilbomber - i lyset af gårsdagens episode«, hedder det i en officiel udmelding. Undtagelsestilstanden genoptages klokken 20 i aften og vil blive opretholdt de næste par nætter, oplyser nyhedsbureauet AP. 10 dræbt af bilbombe Kort efter drabet erklærede terrornetværket al-Qaeda, at angrebene vil fortsætte trods Zarqawis død. Og allerede i aftes blev indbyggerne i Bagdad mindet om alvoren, da en bilbombe nær en markedsplads i den østlige del af byen kostede 10 civile livet. Dræbt i luftangreb Den jordanskfødte leder af al-Qaeda i Irak blev dræbt i et luftangreb nær Baquba cirka klokken syv onsdag aften. Indtil videre er ligets identitet blevet fastslået ved hjælp af fingeraftryk. Desuden foretages der i øjeblikket en test af den afdødes DNA, som ventes klar i løbet af få dage. Den amerikanske hærledelse offentliggjorde i går billeder af Zarqawis lig som dokumentation for drabet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























