USA: Guantanamo-selvmord var et PR-stunt

Den amerikanske ledelse anser selvmordene på Guantanamo-basen for stunts, der skal tiltrække opmærksomhed - Foto: AP
Den amerikanske ledelse anser selvmordene på Guantanamo-basen for stunts, der skal tiltrække opmærksomhed - Foto: AP
Lyt til artiklen

Tre fangers selvmord på den amerikanske Guantánamo-base var et »godt PR-stunt for at tiltrække opmærksomhed«. Sådan siger den amerikanske topembedsmand Colleen Graffi til BBC. Hun mener, at de tre selvmord i nat var en del af en strategi og en »taktik til at fremme jihad-sagen«. De tre mænd satte ikke pris på deres liv, siger Colleen Graffi, som mener, at de tre fangers selvmord var unødvendige. Ingen respekt for liv Omkring midnatstid fandt fangevogtere de tre fanger livløse, efter at de havde hængt sig i deres tøj og sengetøj. To af fangerne var fra Saudiarabien og en fra Yemen, og de havde separate celler i Camp One, der er den del af fængslet, hvor sikkerheden er størst. Tidligere har chefen for fangelejren Harry Harris sagt, at han ikke mener, fangerne begik selvmord i fortvivlelse. »De er smarte, de er kreative, de er engagerede. De har ingen respekt for liv - hverken vores eller deres egne«, har Harris sagt. Indsatte er fortvivlede Men den fortolkning af fangernes motiv er Ken Roth ikke enig i. Han er leder af Human Rights Watch i New York og mener, at fangerne sandsynligvis var fortvivlede. »De indsatte er fortvivlede, fordi de bliver tilbageholdt retsløst. Enden er ikke i sigte. De bliver ikke stillet for en uafhængig domstol. De bliver ikke sigtet og dømt for nogen forbrydelse«, siger han til BBC. I fredags sagde præsident George W. Bush ifølge BBC, at han »gerne ville afslutte Guantánamo« og tilføjede, at han synes de indsatte »burde blive stillet for en domstol i USA«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her