Formand for tyske jøder, Paul Spiegel, død

Lyt til artiklen

Formanden for Jødernes Centralråd i Tyskland, Paul Spiegel, er død, 68 år. De tyske jøders bredt respekterede leder døde natten til i dag af en langvarig kræftsygdom på et sygehus i hjembyen Düsseldorf. En stor brobygger »Han var så svækket, at han desværre ikke klarede den. Hans død er ufattelig tragisk og et stort tab for det jødiske samfund. Vi har mistet en fremtrædende jøde og europæer«, sagde centralrådets generalsekretær Stephan Kramer, der betegnede Spiegel som en 'stor brobygger'. Meddelelsen om Spiegels død blev i dag mødt med sorg og bestyrtelse. Forbundskansler Angela Merkel hyldede afdøde som en imponerende personlighed, der med stor lidenskab havde sat alle sine kræfter ind for at sikre jøderne en god fremtid i Tyskland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her