Mens prisen for en tønde råolie tirsdag nåede nye rekorder på 72,20 dollar, trodsede Iran det internationale samfund ved at afvise drøftelser om en øget produktion i OPEC. »OPEC har ikke kapacitet til at øge produktionen. Det er ikke et spørgsmål, der bør drøftes lige nu«, sagde højtstående iranske regeringskilder til dagbladet Sharq. Fordoblet på to år Tidligere havde Indonesiens OPEC-guvernør, Maizar Raman, sagt, at hans land ønskede, at OPEC skulle bringe oliepriserne ned ved øget produktion. Flere analytikere sagde, at der ikke er tegn på, at priserne er faldende, og at de venter at se prisen for en tønde råolie nå op på over 80 dollar senere i år. Oliepriserne er næsten blevet fordoblet inden for to år som følge af blandt andet stigende belastninger på raffinaderier og bekymring omkring den internationale udvikling.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Knud Peder Jensen




























