Roen vendte tidligt i morges tilbage til Paris, efter at uropoliti i aftes tørnede sammen med grupper af demonstranter i Frankrigs hovedstad. 166 personer blev arresteret, mens syv politifolk og 17 demonstranter kom til skade ved urolighederne på Place de Nation, der ifølge politiet stod på i seks timer. Tåregas og vandkanoner Hundredvis af unge uromagere trodsede politiet efter en fredelig march gennem Paris' gader. Op mod 350.000 personer deltog i den fredelige demonstration, mens de mindre grupper af uromagere satte ild til væltede biler og smadrede butiksruder. Politiet svarede igen ved at bruge tåregas og vandkanoner. Demonstranterne er imod en ny lov, der giver arbejdsgivere i Frankrig mulighed for at fyre unge efter forgodtbefindende inden for de første to år af ansættelsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen