Sikkerhedsstyrker har forpurret en gruppe utilfredse officerers planer om at styrte Filippinernes præsident, Gloria Macapagal Arroyo, og danne en militærregering, oplyser en ledende general i dag. Generalløjtnant Hermogenes Esperon siger, at to officerer er blevet anholdt og anklages for at være lederne af de soldater, der efter planen skulle have gennemført kupforsøget fredag, hvor der er planlagt demonstrationer mod præsident Arroyo. Skærpet sikkerhed »Vi tror, at vi har forhindret et kup«, sagde Esperon på filippinsk fjernsyn. I søndags skærpede hæren i Filippinerne sikkerheden efter at have fundet en bombe ved et militærakademi, der menes at være en højborg for modstandere af Arroyo. Tidligere i sidste uge kom det frem, at hendes politiske modstandere havde konkrete planer om at styrte og muligvis dræbe hende. I Manila er politiet i højt beredskab forud for en planlagt demonstration fredag, dagen inden Filippinerne markerer 20-års-dagen for det folkelige oprør, der tvang diktatoren Ferdinand Marcos ud af præsidentpaladset i 1986.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























