Den danske regering må tage afstand fra Jyllands-Postens Muhammed-tegninger og sige undskyld. Ellers kan det ikke lade sig gøre at bygge bro mellem Danmark og den islamiske verden, siger det tyrkiske udenrigsministeriums officielle talsmand efter, at EU har anmodet Tyrkiet om at mægle i striden. »Den danske regering bør hurtigst muligt melde ud, at det officielle Danmark ikke accepterer den forhånelse af Muhammed, som Jyllands-Postens tegninger er udtryk for. Danmark bør undskylde for det, der er sket og gøre det klart, at den danske regering tager afstand fra tegningerne«, siger Namik Tan, der er Tyrkiets udenrigsminister, Abdullah Güls, officielle talsmand, til Information fra Ankara. Handler ikke om ytringsfrihed Han understreger, at Muhammed-striden efter Tyrkiets opfattelse ikke drejer sig om ytringsfrihed. »Denne sag har intet med ytringsfrihed at gøre. Den er ikke spor anderledes, end hvis der havde været tale om tegninger med et antisemitisk indhold. Hvis Danmark bliver ved med at betragte denne sag som et spørgsmål om ytringsfrihed, vil det være meget vanskeligt at komme videre«, siger Tan. Lang vej til EU Men dén udmelding får en kold skulder fra Venstres politiske ordfører, Jens Rohde, der vurderer, at Tyrkiet nu får sværere ved at få en mæglerrolle i Muhammed-striden og et medlemsskab af EU. »Den danske regering kan under ingen omstændigheder undskylde, hvad en privat avis har gjort«, siger Jens Rohde til Ritzau. »Det opkvalificerer dem ikke ligefrem - heller ikke til at blive medlemmer af EU, for den sags skyld«, siger han om tyrkerne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























