Dødstallet i Rusland er nu tæt på 40 personer, efter at Rusland i øjeblikket oplever vejret fra sin køligste side. I hovedstaden Moskva døde syv personer i løbet af natten, skriver nyhedsbureauet AP. Dermed er det samlede antal døde i hovedstaden nu oppe på 18 og på landsplan 38. Men efter al sandsynlighed er dødstallet endnu højere, fordi mange regioner endnu ikke har oplyst om, hvor mange der er døde af kulden. Kulderekord Temperaturen i Moskva er steget en smule siden i går, hvor der blev slået ny kulderekord for datoen. ikke siden 1927 har temperaturen på netop den dato været på minus 31 grader i Moskva. Og denne vinter er samlet set den koldeste siden 1978-1979, hvor temperaturerne var nede på minus 38 grader. Men det ser ikke ud til at graderne vil snige sig over minus 20 grader i hovedstaden før engang i februar, fortæller en meteorolog til radiostationen Ekho Moskvy. Højt elektricitetforbrug I løbet af ugen er brugen af elektricitet nået nye højder, i takt med at borgerne forsøger at holde de indendørs temperatur på et udholdeligt niveau. Russerne har taget alternative varmekilder i brug som for eksempel elektriske radiatorer. I byen Tomilino uden for Moskva har indbyggerne været uden varme på grund af problemer med varmeforsyningen. Nogle måtte gennem natten uden lys, fordi strømmen gik.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.