Danmark er et af få EU-lande, der ikke fik en stor julegave før tiden af det britiske EU-formandskab. Det seneste britiske udkast til et budget for tiden 2007-13 blev offentliggjort i dag og piller ikke yderligere ved den særlige britiske rabat. Men en britisk diplomat efterlod indtryk af, at rabatten bliver en joker på selve EU-topmødet torsdag og fredag. Budgettet øges De svenske og hollandske rabatter udvides, selv om denne type nedslag er »helt urimelige« ifølge statsminister Anders Fogh Rasmussen (V). I det seneste udkast øges EU's budget for syvårsperioden fra 846,7 milliarder euro (6.308 mia. kr.) til 849,3 milliarder. Udspillet tilgodeser de nye østeuropæiske medlemslande, men også Finland, Grækenland, Irland, Portugal, Spanien, Sverige og Østrig.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee