Dreng dræbes af udskridende fly

Et fly skred af landingsbanen i Chicago og pløjede sig vej ind i trafikken omkring lufthavnen, hvor en dreng blev dræbt. - Foto: AP
Et fly skred af landingsbanen i Chicago og pløjede sig vej ind i trafikken omkring lufthavnen, hvor en dreng blev dræbt. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Et passagerfly fra luftfartsselskabet Southwest Airlines med 98 mennesker ombord skred natten til i dag af landingsbanen i Chicagos lufthavn, pløjede gennem et hegn for endelig at standse på en befærdet vej. En dreng, der befandt sig i bil, der blev ramt af flyet, omkom, oplyser myndighederne. Flyet, en Boeing 737, ramte to biler, da den endte på vejen ved lufthavnen. En voldsom snestorm over området Ifølge et lokalt hospital omkom en seksårig dreng, der var passager i en af bilerne. I alt 11 personer blev kvæstet ved ulykken, tre af disse var passagerne i flyet, resten befandt sig i bilerne. Ulykken skete under en voldsom snestorm i området. Passagerflyet var netop landet efter en flyvning fra Baltimore i delstaten Maryland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her