Den amerikanske efterretningstjeneste CIA's hemmelige flyvninger i Europa og fejlagtige bortførelse af en tysk statsborger kommer i næste uge på Forbundsdagens dagsorden i Berlin. De tre oppositionspartier - det liberale FDP, De Grønne og Venstrepartiet - indkalder i dag til en aktuel spørgetime 14. december for at få den nuværende og tidligere forbundsregering til at svare på, hvad den vidste om bortførelsen af tysk-libaneseren Khaled el-Masri, der tirsdag sagsøgte CIA med krav om erstatning. Afviser kendskab Tidligere indenrigsminister Otto Schily afviser i dag på noget tidspunkt at have haft kendskab til hemmelige CIA-flyvninger. »Jeg har ikke fået nogen informationer, der ville have sat mig i en situation, hvor jeg kunne have sørget for, at en tysk statsborger ikke ville blive påført lidelser«, sagde han til ugeavisen Die Zeit.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























