74 arbejdere frygtes omkommet efter en kraftig gaseksplosion i en kinesisk kulmine. 32 mennesker savnes stadig. En del af kulminearbejderne nåede at blive reddet uskadt ud af minen i den kinesiske by Tangshan i Hebei-provinsen. Redningsarbejde kører langsomt Kineisk politi kæmpede for at holde horder af pårørerne væk, som håber at få information om deres savnede, men på grund af høje koncentrationer af gasser i minen, kører redningsarbejdet langsomt. »Dette er den første ulykke i en mine i dette område. Jeg har hørt, at den havde et problem med ventilationen som fangede gassen under jorden og forårsagede eksplosionen«, siger He Wenping ifølge Reuters. Wenping arbejder i en nærtliggende kulmine og har været minearbejder i 32 år. Kampagner virker ikke Familierne til de omkomne vil hver få en kompensation på 24.770 dollar, oplyser kinesisk stats-tv, ifølge Reuters. Ulykken sker blot 10 dage efter, at en anden mineulykke kostede 171 arbejdere livet i provinsen Heilongjiang. Kina har kæmpet med at rydde op i kulmineindustrien, som har dræbt 2.700 mennesker alene i den første del af 2005, men den senere tids strøm af ulykker har sået tvivl om effektiviteten af kampagnerne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce