Ledende senatorer i USA beder Pentagon om en forklaring efter afsløringen af, at det amerikanske militær planter 'positive' historier i irakiske medier. Formanden for Senatets forsvarsudvalg, republikaneren John Warner, har indkaldt ledende Pentagon-embedsmænd til et møde bag lukkede døre om sagen. Gav penge til irakiske aviser »Jeg er bekymret over handlinger, som måtte undergrave USA's troværdighed, mens vi hjælper det irakiske folk med at stå oprejst som et demokrati, forklarede Warner i en erklæring sent torsdag. Militære embedsmænd bekræfter, at amerikanske soldater skrev artikler med en positiv drejning om udviklingen i Irak. Historierne er blevet oversat, og irakiske aviser har fået penge for at bringe dem.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce