Polen vil trække sine soldater ud af Irak i løbet af 2006, men vil muligvis flytte datoen for tilbagetrækning fra januar til midt på året. Det siger den polske forsvarsminister Radoslaw Sikorski. Forbedret sikkerhed Sikorski siger, at sikkerhedssituationen i den sydlige centrale del af landet, som polakkerne overvåger, er forbedret tilstrækkeligt til at overdrage opgaven til de irakiske sikkerhedsstyrker. »Vi vil helt sikkert trække vores soldater ud i løbet af næste år«. Overvejer at udskyde hjemsendelse Polen sendte oprindeligt en styrke på 2.500 mand af sted til Irak for at deltage i den amerikanskledede besættelse. Den venstreorienterede polske regering, der blev afsat ved valget i september, havde planlagt at trække de resterende 1400 soldater ud med udgangen af januar 2006. Sikorski siger, at hans højrefløjsregering i midten af december vil beslutte om de skal overholde de oprindelige planer eller lade de omkring 900 soldater blive i yderligere seks måneder.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Susan Knorrenborg
Konservativ historiker om danskhedsdebatten: Gift bliver downloadet til let påvirkelige unge menneskers sind i det her land
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























