Sunniarabiske politikere i Irak kræver en international undersøgelse af påstandene om, at shiamuslimske militser, der har forbindelse til Iraks indenrigsministerium, har torteret og mishandlet fanger i en hemmelig bunker i Bagdad. Den underjordiske bunker nær indenrigsministeriets bygninger i den centrale del af Bagdad blev opdaget af amerikanske soldater under en razzia søndag aften. Mishandlede fanger Indenfor fandt de 173 underernærede og i nogle tilfælde stærkt forslåede mænd og teenagere, hvoraf nogle viste tegn på at være torteret. Fundet af fangerne ventes at få spændingerne i Irak til at vokse forud for parlamentsvalget den 15. december. Iraks premierminister, Ibrahim Jaafari, sagde i dag, at han har beordret en undersøgelse af, hvad der er foregået i bunkeren.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























