Efter flere ugers politisk pres indleder den svenske regering nu en undersøgelse af mulige CIA-flyvninger i svensk luftrum. Mistanken er, at den amerikanske efterretningstjeneste i al hemmelighed har fragtet terrormistænkte fanger til fængsler i andre lande via svensk luftrum og mellemlandinger i lufthavnene Örebro, Arlanda og Sturup. »Perioden, der undersøges, dækker adskillige år fra 1. januar 2002 til i dag«, skriver den svenske regering i en pressemeddelelse. Svar skal være klart 8. december Regeringen har givet Luftfartsvæsnet og Luftfartsstyrelsen en tidsfrist til 8.december til at redegøre for, hvad der er fundet ud af omkring de påståede CIA-flyvninger. Hvis undersøgelsen bekræfter mistanken, har CIA overtrådt Chicago-konventionen, der forbyder statslige fly at passere fremmed luftrum uden godkendelse. Dansk undersøgelse efterlyses Lignende undersøgelser er for nylig blevet sat i gang i Spanien, Tyskland og Italien. I Danmark vil Enhedslistens Frank Aaen på et møde i Udenrigspolitisk Nævns i næste uge bede udenrigsministeren om en undersøgelse af et fly, der i marts mellemlandede 23 timer i Københavns Lufthavn. Flyet var indregistreret hos et CIA-ejet flyselskab.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























