Tidligt i morges stormede amerikanske og irakiske tropper byen Husayba i det vestlige Irak for at indlede en stor offensiv langs grænsen mellem Irak og Syrien. Omkring 3.000 amerikanske og 550 irakiske soldater deltager i 'Operation Ståltæppe', der kommer efter to angreb på oprørere fra al-Qaeda i den sammen provins, Anbar, i sidste måned. Målet er at knuse Al-Qaeda Målet med militæroperationen er at »øge sikkerheden langs den irakisk-syriske grænse og knuse al-Qaedas irakiske terrornetværk i hele Husaybah, der ligger i grænseområdet«, lyder beskeden fra det amerikanske militær. Militæret har en anelse om, at området omkring Husaybah, der ligger tæt på grænsebyen Qaim, er flittig brugt af det irakiske al-Qaeda til at indsmugle udenlandske oprører, penge og udstyr. »Det er ikke militærstyrker, de smugler ind. Det er ledere, finansmænd og sprængningseksperter«, forklarer Col Stephen Davis fra den amerikanske marine til AFP.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























