Redningsfolk har mistet håbet om at finde de 7 franske og 11 nepalesiske klatrere, der blev meldt savnet efter et sneskred i bjergene i det vestlige Nepal sidste onsdag. Redningsholdet fra Himalayan Rescue Association er nået frem til den base camp for foden af Kang Guru-bjerget. Ekspeditionen havde toppen af det 6,981 meter høje bjerg som mål. Ligene skal graves ud Man vil nu begynde at grave efter de formentligt 18 døde klatrere. »Vi har fundet området, hvor de blev begravet af lavinen og er begyndt at grave i sneen for at finde ligene«, siger Bikram Neupane fra Himalayan Rescue Association til AP: »De forsvundne klatrere blev revet væk og begravet af lavinen, og vores hold har rapporteret, at der ikke er håb om at finde dem i live«. Søndag blev tre af klatrerne reddet, alle nepalesere. Et nyt hold redningsfolk er på vej til området.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























