To journalister, en amerikaner og en brite, er blevet frigivet nogle få timer efter, de var blevet bortført af bevæbnede mænd i Gazastriben, oplyser det palæstinensiske indenrigsministerium. »De to journalister blev løsladt og er nu under sikkerhedstjenestens beskyttelse«, siger ministerens talsmand, Tawfiq Abu Khussa. Adskillige bortførelser De to mænd, en britisk fotograf og en amerikansk reporter, arbejder begge for Knight Ridder pressekoncernen, oplyser talsmanden. I de seneste uger har der været en række bortførelser af journalister og hjælpearbejdere i Gaza, men alle episoder er endt med, at alle gidsler er blevet frigivet i god behold.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























