Palæstinensere fejrer overtagelsen af Gaza

Palæstinensere er begyndt at brænde synagoger ned efter den officielle overtagelse af de tidligere jødiske bosættelser - Foto: AP
Palæstinensere er begyndt at brænde synagoger ned efter den officielle overtagelse af de tidligere jødiske bosættelser - Foto: AP
Lyt til artiklen

Netop som de sidste israelske soldater har trukket sig ud af de sidste jødiske bosættelser, er tusinder af palæstinensere rykket ind. Overtagelsen fejres ved at sætte de synagoger i brand, som Israel efter tunge overvejelser har besluttet at lade stå indtakte. Kun få minutter efter at den sidste israelske soldat havde forladt den tidligere bosættelse Morag i det sydlige Gaza, skød en skyhøj flamme op fra en synagoge. »De (israelerne red.)ødelagde vores hjem og vores moskeer. Idag er det vores tur til at ødelægge deres«, siger Abu Ahmed ifølge AP. Kontrol med Gaza til januar Den palæstinensiske præsident Mahmoud Abbas lover, at han »vil have kontrol med Gaza i slutningen af året«. Samtidig siger vicepremierminister Shimon Perez, at: »Der er ingen tvivl om, at det var en historiske fejl at vi var i Gaza, og jeg er stolt over at vi fandt kræfterne til at rette denne fejl«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her