Ifølge flere amerikanske medier er pop-ikonet Michael Jackson nu i så stort økonomisk morads, at hans rådgivere råder ham til at sælge rettighederne til Beatles-sangene. Det økonomiske kaos i den Jackson'ske økonomi skyldes, at udgifterne er større end indtægterne. Det er lige som hos os andre bare i en noget andet målestok - her taler vi om millioner - dollars naturligvis. Store udgifter Jackson en stor gæld og store udgifter til sin ranch Neverland. Dertil kommer udgifterne til advokat-bistand i den verserende retsag om seksuelt misbrug af små drenge. Og også udgifter til operationer, skal ifølge ABC News tynge Jacksons budget. Så stjernen har stærkt brug for indtægter. Men som ABC News skriver, sælger hans plader ikke så godt, som de har gjort. Lever af rettigheder Og Michael Jackson lever derfor i høj grad af, hvad han tjener på rettighederne til musik - sin egen og andres. Her er rettighederne til 251 Beatles sange en guldgrube. Jackson har rettighederne til sange som 'Yesterday', 'Penny Lane' og 'Eleanor Rigby', som ifølge ABC News bliver spillet millioner af gange hvert år - bare i USA. Men både ABC News og Fox News erfarer nu, at Michael Jackson er bagud med regninger, og at kreditorerne er utålmodige. Beatles-rettigheder til salg Jackson skulle derfor være blevet rådet til at sælge en væsentlig del af Beatles-sangene for at få pengene til de sultne kreditorer. Det forlyder, at han vil kunne få i omegnen af en halv milliard ved at sælge rettighederne til bare halvdelen af Beatles-sangene. Både Fox og ABC News har kilder, som mener, at der ligger en færdig aftale for salget, som blot mangler Michael Jacksons underskrift. Men Michael Jacksons talsmand har ifølge ABC News selv afvist, at der skulle være et salg på vej.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Michelle Skov Karantonis
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Christian Jensen



























