Formanden for det kristeligt-demokratiske parti UDC har netop meddelt, at partiet træder ud af den italienske regering. Det betyder ifølge Reuters, at italiens centrum-højreregering er sprængt. Regeringen var i forvejen svækket, fordi italiens vice-premierminister Marco Follini - som kommer fra UDC - tidligere har sagt, at UDC kun vil støtte regeringen fra sag til sag. Kræver ny politisk program Splittelsen i regeringen kommer efter, at regeringspartierne har lidt nedlag ved regionalvalgene. Iagttagere siger, at vælgerne straffer regeringen for den sløve italienske økonomi. Ifølge Ritzau kræver Marco Follini at Berlusconi præsenterer en ny regering og et nyt politisk program. Han kræver også, at der gennemføres en tillidsafstemning i næste uge. Italien skal til parlamentsvalg til næste år. Venstre og højre koalitionerne Meddelelsen om, at UDC træder ud af regeringen kommer fra partiets formand Rocco Buttiglione. Det var ham, der blev vraget som retskommissær i EU, efter han ved høringen i parlamentet kom med meget kontroversielle udtalelser om homoseksuelle. Overfor Buttiglione og Berlusconis cemtrum-højrefløj står en centrum-venstre-opposition, hvor Romano Prodi - den tidligere EU-kommisionsformand - er frontfigur.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce