Den politiske krise i Kirgisistan spidser til, efter at to ledende oppositionspolitikere er blevet anholdt af politiet. »Direktøren for Kirgistans Menneskerettigheds- og Friheds Institut, Toptjubek Turgunalijev, blev anholdt af politiet i hovedstaden Bishkek tidligt tirsdag«, siger Zamira Syndykova, talskvinde for Kirgistans opposition, til nyhedsbureauet AFP. Endvidere er oppositionspolitikeren Sjipar Sjekshejev fra Kirgistans Demokratiske Parti, der er af landets ældste og mest populære oppositionspartier, blevet anholdt sent mandag aften. »Det er endnu uklart, hvad de er sigtet for«, siger talskvinden ifølge Ritzau. Klar til at mødes Kirgistans præsident, Askar Akajev, meldte mandag, at han er parat til at mødes med oppositionen, efter at demonstranter, der kræver præsidentens afgang, med vold har erobret to byer. »Det vigtigste lige nu er at lade folket falde lidt ned, få overblik over, hvad der er sket og så begynde forhandlinger med dem om deres krav«, sagde Akajevs pressesekretær Abdil Segisbajev. Valgsvindel Oppositionen beskylder Askar Akajev for at have organiseret omfattende svindel, der gav det siddende styre sejren ved parlamentsvalgene i februar og marts. Regeringsmodstandernes udlægning af valghandlingen støttes til dels af observatører fra Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE), der siger, at valget blev undergravet af stemmekøb, trusler mod medier og vilkårlig diskvalificering af politiske kandidater. Lufthavn erobret Bevæbnet med stave og benzinbomber erobrede oppositionen mandag den regionale administrationsbygning i landets næststørste by Osj, hvor også lufthavnen blev erobret. Oppositionens tilhængere tog søndag også kontrol med den nærliggende by Djsalal Abad.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























