Militsfolk har ved et bagholdsangreb dræbt ni FN-soldater i Den Demokratiske Republik Congo (DRCongo). Flere FN-soldater savnes efter angrebet, der er det værste mod FN-styrker i Afrika nogensinde. To patruljer under angreb Angrebet fandt sted i det mineralrige Ituri-distrikt i den østlige del af landet, hvor FN har udstationeret 4.800 fredsbevarende soldater. Der er i alt 16.000 FN-soldater i landet, hvilket gør styrken til den største i FN-regi. En FN-kilde siger, at militserne angreb to seperate FN-patruljer på i alt omkring 20-25 personer. Patruljerne blev angrebet nær byen Ndoki, der ligger 30 km fra Ituri-provinsens hovedby Bunia. Området kontrolleres af FNI, en Lendu-milits. Syv henrettet i junglen Ifølge FN-kilden blev to FN-soldater dræbt på stedet, mens syv andre blev taget med og henrettet i junglen. »Lendu'er tager ikke gidsler, de slår bare ihjel«, siger FN-kilden ifølge Reuters. Området plages for tiden af heftige regnskyl, hvilket har gjort rednings- og eftersøgningsaktioner uhyre vanskelige. Uroligt område Ituri er et af de mest urolige distrikter i DRCongo. Mindst 50.000 civile har mistet livet her siden 1999. De dræbte FN-folk er ifølge de første oplysninger alle fra Bangladesh. Der er også FN-styrker fra Pakistan, Marokko og Nepal i området. En FN-talskvinde fra Bunia oplyser, at FN i går gennemsøgte et område i nærheden og arresterede 29 formodede medlemmer af FNI-militsen. Blodig strid Det tidligere Zaire kæmper for at komme på benene igen efter en fem år lang krig, der mere eller mindre involverede styrker fra seks lande i området. Krigen har ifølge internationale hjælpeorganisationer kostet næsten fire millioner mennesker livet. Mange af dem er bukket under for sygdom og sult. En tredjedel af FN's fredsbevarende soldater i DRCongo er stationeret i Ituri, men angreb på civile er fortsat almindelige. Sammenstød mellem stridende militser har alene i de seneste to måneder fordrevet 70.000 mennesker i området.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























