USA's hidtidige nationale sikkerhedsrådgiver, Condoleezza Rice, er blevet godkendt af det amerikanske senats udenrigskomité som udenrigsminister. Godkendelsen af Rice, der skal afløse Colin Powell, kom på andendagen af en høring, hvor hun havde fortalt om den politik, hun vil føre som udenrigsminister. To stemte imod 16 medlemmer af komitéen stemte for en godkendelse, mens to stemte imod. Det ventes, at det samlede senat i morgen bekræfter, at hun skal være USA's næste udenrigsminister.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lawand Hiwa Namo
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lise Coermann Mathiesen og Rune Baastrup
Kronik af Sofie Risager Villadsen




























