Den britiske premierminister Tony Blair forudser, at den britiske regering vil give 'hundredevis af millioner' af pund til de lande, der er blevet ramt af flodbølgen anden juledag. Den britiske regering har indtil videre afsat 50 mio. pund (godt en halv mia. kr.) til nødhjælpsindsatsen. Den folkelige indsamling har indtil videre små 300 mio. kr. 41 briter er bekræftet omkommet i katastrofen, mens 158 savnes. Opbakning til gældsplan Den britiske regering har givet opbakning til en plan om en indefrysning af de ramte landes gæld. Den idé kom i sidste uge fra Tyskland, og Canada har allerede ført den ud i livet. Ifølge den britiske regering vil en indefrysning spare de værst ramte lande for godt 16 mia. kr. Den britiske udenrigsminister Jack Straw besøger Thailand og Indonesien i denne uge. Straw deltager i den donorkonference, der indledes i morgen i den indonesiske hovedstad Jakarta. Tre minutters stilhed Tre britiske militærfly er sat ind i bestræbelsen på at fly nødhjælp til regionen, ligesom to militære fartøjer er ankommet til katastrofeområdet. Ved middagstid i dag afholder briterne tre minutters stilhed til ære for de omkomne i katastrofen. Statsminister Fogh har herhjemme afvist de tre minutters stilhed med henvisning til, at Danmark havde national sørgedag i søndags.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce