Demonstranterne skal gå hjem

I ti dage har demonstranter, de fleste fra oppositionens fløj, demonstreret i centrum af Kijev. Men nu skal de gå hjem. Her er det tilhængere af premierminister Janukovitj. - Foto: AP
I ti dage har demonstranter, de fleste fra oppositionens fløj, demonstreret i centrum af Kijev. Men nu skal de gå hjem. Her er det tilhængere af premierminister Janukovitj. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Kandidaterne ved det omstridte præsidentvalg i Ukraine er gået med til at afslutte blokaderne af regeringsbygningerne i hovedstaden Kijev, forlyder det ifølge nyhedsbureauet Reuters fra et mæglingsmøde mellem rivalerne, premierminister Viktor Janukovitj, og oppositionens præsidentkandidat Viktor Jusjtjenko. Aftalen gælder i første omgang det tidsrum, landets Højesteret skal bruge for at undersøge anklagerne om valgsvindel ved valget for ti dage siden. Ukraines Højesteret indledte undersøgelser i mandags. Hensynet til økonomien Ifølge den afgående præsident Kutjma, der sad ved bordenden ved forhandlingsmødet, afblæses blokaderne af Kijevs gader af hensyn til landets økonomi. I mødet deltog også en række internationale mæglere, der nyder begge parters tillid. Parterne er også blevet enige om, at nye forhandlinger først skal finde sted, når Højesteret har udtalt sig. Præsidentens magt skal reduceres Og så har Kutjma - flankeret af Janukovitj og Jusjtjenko - sagt, at begge parter er blevet enige om på længere sigt at arbejde på at reducere præsidentens magtbeføjelser i Ukraine.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her