Indhyllet i det palæstinensiske flag kisten med liget af palæstinenserlederen Yassir Arafat er på vej til Ægypten. Arafats kone Suha Arafat, den franske premierminister Jean-Pierre Raffarin og en række ledende embedsmand deltog i en mindre ceremoni inden kisten blev fløjet med helikopter væk fra det militærhospital, hvor Arafat døde. En folkeskare uden for hospitalet hilste den flagklædte kiste med råbene »Længe leve Palæstina« og smed blomster i luften. Nationalmelodier Helikopteren fløj kisten til en militær lufthavn. Her blev den båret af otte franske gardere, mens et militærorkester spillede den franske og den palæstinensiske nationalmelodi. Liget af den 75-årige palæstinenserleder blev herefter båret ombord på en Airbus, der lettede med kursen mod Kairo i Ægypten. Ved porten udenfor militærbasen var der stimlet folk sammen - nogen med tørklæder - for at ære Yassir Arafat. Ukendt dødsårsag Det er 13 dage siden Arafat ankom til Percymilitærhospitalet i Paris, hvor han blev behandlet for en alvorlig sygdom. Efter fem dage gik han i koma og vågnede aldrig op. Hvad han døde af er endnu ikke kendt. Med på rejsen følger hans kone og en stribe palæstinensiske repræsentanter. Mindhøjtidelighed i Kairo I morgen skal der afholdes en mindehøjtidelighed i Kairo til ære for Yassir Arafat inden han bliver fløjet videre til hovedkvarteret i Ramallah, hvor han skal begraves. En række ledende politikere fra mere end 30 lande skal deltage ved højtideligheden i Kairo. Danmark stiller med udenrigsminister Per Stig Møller (K). Også Storbritannien, Tyskland og Frankrig sender deres udenrigsministre, mens USA har valgt kun at lade sig repræsentere på viceudenrigsministerniveau. Fra Sydafrika deltager præsident Thabo Mbeki, mens Sverige har valgt at lade sig repræsentere af statsminister Göran Persson.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























