Mark Chapman, der skød og dræbte John Lennon i New York den 8. december 1980, har i aftes fået afvist en ansøgning om prøveløsladelse. En retsinstans i delstaten New York har for tredje gang sagt nej til en ansøgning fra den 49-årige Chapman, som skød John Lennon uden for sangerens lejlighed i New York den 8. oktober 1980. Ono støttede nej Chapman blev idømt livsvarigt fængsel i 1981 for drabet. Lennons enke, Yoko Ono, og fans af den britiske superstjerne støttede afvisningen af en løsladelse af Chapman. De mener, at han stadig udgør en trussel for sine omgivelser og især for Lennons familie. Mark Chapmans to tidligere ansøgninger om prøveløsladelse blev behandlet i 2000 og i 2002.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.