Den vietnamesiske hovedstad Hanoi skal være vært for den kommende asiatiske konference om medier og demokrati. Men medierne er på forhånd udelukket fra at deltage. Den officielle begrundelse er ifølge Reuters, at der kun er plads til 500 deltagere i konferencen, og da der er 700 tilmeldte, har arrangørerne meddelt alle medier, at de ikke er velkomne. De kan få lov at dække konferencens åbning og afslutning, men ikke arbejdsgrupperne, siger Ho Anh Dung, som er præsident for Vietnams Forenede Venskabsorganisationer. 10 journalister blev presset ind ASEM-konferencen finder sted 8.-9. oktober og vil have mere end 40 europæiske og asiatiske ledere på deltagerlisten. Det er dog lykkedes en tysk organisation, som have fået fløjet 10 journalister ind fra Sydøstasien til at dække konferencen, at få lov at deltage. Organisationen advarede arrangørerne om, at det ville skade Vietnams omdømme kraftigt, hvis de ti journalister måtte tage hjem med uforrettet sag. Men alle andre journalister fik end ikke lov til at træde ind i hotellets foyer, skriver Reuters. Medietopmødet har allerede været udsat for kritik fra flere europæiske lande, som har truet med boykot i protest mod, at militærstyret i Burma er med. Striden er endt med, at Burma sender en mindre delegation.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























