13 personer er blevet anholdt i den britiske hovedstad London og andre dele af Storbritannien med henvisning til landets anti-terrorlovgivning. Mændene har alle asiatisk baggrund, men det er endnu ikke kendt, hvor mange, der er britiske statsborgere. »Mændene er anholdt på grund af mistanken om, at de er involveret i bestilling af, forberedelse til eller opfordring til terroraktioner«, oplyser en talsmand for politiet uden at uddybe, hvad mistanken konkret indebærer. Vil ikke kommentere evt. sammenhæng Tidligere tirsdag afviste de britiske myndigheder opfordringer til at følge trop med USA og forhøje terrorberedskabet, som den amerikanske regering gjorde mandag. En talsmand for politiet i London vil ikke kommentere, om der er en forbindelse mellem anholdelsen af et højtstående al-Qaeda-medlem i Pakistan og den britiske anti-terroraktion.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























