Det amerikanske militær undersøger yderligere otte drab på krigsfanger i Irak og Afghanistan. Det oplyser Pentagon. En højtstående militærperson siger ifølge Reuters, at otte dødsfald blandt fanger er blevet klassiceret som drab. Det indebærer, at at overgreb på fangerne enten før eller under forhør muligvis har kostet dem livet. Militærkilden siger, at USA i alt undersøger omkring 30 dødsfald blandt fanger - de fleste af dem i Irak. Tortur i Saddam Husseins berygtede fængsel Amerikanske soldaters opførsel er blevet genstand for en række undersøgelser, efter at det er kommet frem, at soldaterne har ydmyget og tortureret fanger i det berygtede Abu Ghraib fængsel uden for Bagdad. Fanger er blevet fotograferet i ymmygende seksuelle positioner, andre er blevet tvunget til at drikke alkohol og spise svinekød. Soldater har tævet fanger og truet dem med elektrisk stød. Historierne har forgrenet sig til nye afsløringer af, hvordan amerikanske soldater har behandet fanger i Afghanistan og på flådebasen Guantánamo i Cuba.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























