Rumsfeld vil blive på sin post

»Jeg ville ønske, at jeg havde været i stand til at fortælle præsidenten, Kongressen og det amerikanske folk om alvoren af dette, før vi så det i medierne«, sagde Rumsfeld. - Foto: AP
»Jeg ville ønske, at jeg havde været i stand til at fortælle præsidenten, Kongressen og det amerikanske folk om alvoren af dette, før vi så det i medierne«, sagde Rumsfeld. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Den amerikanske forsvarsminister Donald Rumsfeld, der er under kraftig politisk beskydning for sin håndtering af skandalen om mishandlede irakiske fanger i Abu Ghraib-fængsel, har ingen planer om at trække sig fra sin ministerpost. Under høringen i det Senatets forsvarsudvalg bad den republikanske senator Lindsay Graham Donald Rumsfeld om forholde sig til kravet om hans tilbagetræden. Rumsfeld svarede, at han ikke vil trække sig »simpelthen fordi folk prøver at lave en politisk sag ud af det«. »Hovedspørgsmålet må være... om jeg kan eller ikke kan arbejde effektivt«, svarede Rumsfeld. Overvejer at rive fængsel ned Donald Rumsfeld har taget det fulde ansvar for de amerikanske soldaters tortur af irakiske fanger, og han har bebudet en tilbundsgående undersøgelse af sagen. »Det (mishandlingerne, Red.) er fumendamentalt uamerikansk«, sagde Rumsfeld, der understregede, at USA har pligt til at behandle fanger ordentligt. Samtidig siger den amerikanske forsvarsminister, at det ikke vil være »en dårlig ide« at rive det berygtede Abu Ghraib-fængsel ned. Fængslet var under Saddam Husseins styre et sted, hvor fangerne blev tortureret og slået ihjel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her