Polen overvejer mulighederne for at trække sine soldater ud af Irak. Det oplyser den snart afgående polske premierminister, Leszek Miller, til nyhedsbureauet Reuters. Spanien har allerede meddelt, at landets 1400 soldater skal ud af Irak, og har allerede begyndt tilbagetrækningen. Honduras og Den Dominakanske Republik har også besluttet at trække sine soldater ud af det krigshærgede land, mens Thailand gør sig lignende overvejelser. USA skal tages på råd Den polske premierminister tilføjer, at en eventuel tilbagetrækning ikke bliver pludselig og vil ske efter aftale med USA. Han siger, at Polen ikke vil følge Spaniens eksempel og hente soldaterne hurtigt ud af Irak, da det ville kunne svække stabiliteten i Irak yderligere. »Vi vil ikke komme med en overilet gestus. En endelig beslutning om datoen for tilbagetrækning skal der være enighed om, og den skal være gennemtænkt«, sagde Miller. Polen er blandt de tunge medlemmer af den amerikanskledede koalition og har udstationeret 2500 mand i Irak. Polakkerne varetager sikkerheden i et større område i det centrale og sydlige Irak.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen