I et interview med den israelske avis Haaretz siger den israelske premierminister, at hverken Arafat eller lederen for den militante, libanesiske Hizbollah-bevægelse, Hassan Nasrallah, skal føle sig immune. »Enhver, der dræber en jøde, skader en israelsk borger eller sender folk, der skal dræbe jøder, er en mærket mand. Punktum«, udtaler Sharon til avisen. 'Arafat ansvarlig for Intifadaen' Sidste september erklærede Israels regeringskabinet, at Arafat var ansvarlig for den palæstinensiske Intifada og derfor skulle 'fjernes'. Flere kabinetmedlemmer har flere gange siden krævet Arafats død. Arafat, der i de sidste to år har været holdt indespærret i sit hovedkvarter på Vestbredden, har hidtil nægtet at have støttet angreb på israelerne. Hizbollah vil hjælpe med at hævne Hamasleder Truslen om flere likvideringer kommer ti dage efter, at den israelske hær likviderede den åndelige leder for Hamas, Sheik Ahmed Yassin. Lederen for Hizbollah-bevægelsen, Hassan Nasrallah, der også er blevet udpeget af Sharon som et muligt mål, erklærede i sidste uge, at hans organisation vil hjælpe Hamas med at hævne drabet på Ahmed Yassin. Tusinder af palæstinensere skal udvises Sharon udtalte ved samme lejlighed, at Israel vil udvise langt flere palæstinensere, når den omstridte sikkerhedsbarriere en gnag står færdig. Ifølge Sharon lever flere tusinde palæstinensere illegalt i israelsk-arabiske landsbyer i Israel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























