I et 50 sider langt strategidokument, som har titlen "Mål i byer" opfordres tilhængere af al-Qaeda at gøre de pågældende lokaliteter til krigszoner. Dokumentet er underskrevet af Abdulaziz al-Mukrin og offentliggøres på en række hjemmesider. Mukrin er leder af Al-Qaeda i Saudi-Arabien. Ifølge den tyske tv-station ZDF og amerikanske NBC er de amerikanske og tyske efterretningstjenester overbeviste om, at dokumentet er ægte. Der refereres til terrorangrebet i Madrid den 11. marts, hvor 202 mennesker omkom, oplyser ZDF. Prioriteret liste I listen over mål står jøder og kristne øverst. Blandt de kristne står amerikanerne øverst, efterfulgt af briterne, spanierne, australiere, canadiere, italienere og andre. Andre mål, som udpeges direkte er forretningsfolk, diplomater, politikere, intellektuelle, forskere, rabbinere, missionærer og turister, og dertil kommer muslimske religiøse ledere, som samarbejder med fjenden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























