Drabene på to politifolk i Kosova har øget spændingen i den oprørske provins efter anti-serbiske uroligheder, som chefen for FN-administrationen i området beskriver som »alvorlige forbrydelser mod menneskeheden«. Sent i går aftes blev en FN-politibetjent fra Ghana og en lokal kollega dræbt under et skyderi nær byen Podujevo, som ligger 35 kilometer nordøst for hovedstaden, Pristina og 10 kilometer fra Kosovas grænse til Serbien. En tolk blev såret ifølge det tyske nyhedsbureau dpa. Ifølge talsmanden for FN's politi, Derek Chappell, er den slags angreb meget sjældne i Kosova. I august mistede en indisk politibetjent livet. Uro efter drukneulykke Det er endnu ikke klart, hvorvidt skyderiet havde forbindelse til spændingerne mellem Kosovas albanske flertal og det serbiske mindretal. Normaliseringsbestræbelserne led et alvorligt tilbageslag i sidste uge, da etniske uroligheder kostede 28 mennesker livet. Uroen i provinsen begyndte, efter en drukneulykke, hvor to etnisk albanske drenge mistede livet i en flod ved byen Mitrovica. De etniske albanere gav straks serbere for at have dræbt de drengene, hvorefter det kom til voldsomme sammenstød mellem de to grupper.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz