Spindoktoren, Khalil al-Zaben, en fremtrædende journalist, der også rådgav Arafat i spørgsmål om menneskerettigheder blev ramt af flere kugler, siger palæstinensiske kilder til BBC News. Umiddelbart efter angrebet havde de palæstinensiske embedsmænd ingen kommentarer til, hvilket motiv, der kunne ligge bag, men intet tyder på, at israelerne er indblandet. Fordømmelse af mordet Khalil al-Zaben var en erfaren journalist, der bestyrede et tidsskrift, samtidigt med at han rådgav Arafat. »Vi fordømmer på det kraftigste snigmordet på journalisten, al-Zaben, og anmoder de palæstinensiske myndigheder om at gå ind i sagen med det samme for at finde gerningsmændene«, udtaler Tawfiq Abu Khoussa, næstformand for de palæsinensiske journalister fagforbund, til BBC News Gammel allieret af Arafat Nyhedsbureauet AP oplyser, at al-Zaben blev Arafats allierede i 1960'erne, og at han vendte tilbage til Gaza sammen med Arafat og andre af palæstinensernes ledere i 1994. Khalil al-Zaben døde kort efter ankomsten til hospitalet mandag aften lige før midnat. Medierådgiveren blev 59 år gammel og efterlader sig kone og tre døtre.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce