En 36-årig dansk flyveleder, der boede og arbejdede i Schweiz, er blevet stukket ihjel. Politiet vil ikke udelukke, at der er en forbindelse mellem drabet og en flykollission i 2002, hvor et fragtfly ramte et russisk Tupolev 154 fly med 69 mennesker om bord. 71 personer, de fleste russiske skolebørn, blev dræbt. En talsmand for politiet vil ikke gå i detaljer omkring den mulige forbindelse, men siger, at »efterforskningen også går i den retning«. Blev dræbt efter skænderi Ifølge politiet opsøgte en ukendt mand danskeren i hans hjem uden for Zürich, og efter et kort skænderi dræbte gerningsmanden danskeren med adskillige knivstik. Politiet leder efter en mørkhåret mand i begyndelsen af 50erne, der taler »gebrokkent tysk«. Den 36-årige dansker var ansat af det schweiziske flykontrol-selskab Skyguide, der har ansvaret for dele af Tysklands luftrum lige på den anden side af grænsen. Kolliderede i 11 kilometers højde Flyvelederen var alene på arbejde, da de to fly kolliderede i 11 kilometers højde over Überlingen ved Bodensøen mellem Schweiz og Tyskland. Undersøgelser har senere fastslået, at det var den danske flyveleder, som beordrede pioten på det russiske fly til at gå ned i højde, selvom et advarselssystem anbefalede flyet at stige. En talsmand for politiet oplyser, at det »står fuldstændigt åbent«, om knivdrabet har nogen forbindelse til danskerens rolle i ulykken. Drabet på danskeren har rystet det schweiziske selskab, der meddeler at de ansatte »er i chok«. Derfor har Skyguide indtil videre reduceret flytrafikken i den del af luftrummet, som det kontrollerer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























