En 13-årig thailandsk dreng døde lørdag efter at være blevet smittet af fugleinfluenza. Dermed blev han det sjette offer i landet for den fatale sygdom, oplyste hospitalspersonale. Ialt tyve mennesker er døde i Asien af fugleinfluenzaen. Drengen døde på intensivafdelingen på Chaiyaphum Hospitalet i den nordøstlige del af Chaiyaphum provinsen, hvor han var blevet behandlet. Havde rørt ved syge kyllinger Drengen blev indlagt på hospitalet den 29. januar med lungebetændelse efter at have været i berøring med syge kyllinger i midten af januar, oplyste højtstående embedsmænd i det thailandske sundhedsministerium. I den senere tid er der fundet adskillige tilfælde af smitte hos kamphaner i Thailand. En leopard i et thailandsk zoo er også død af fugleinfluenza, men det er stadig uvist, om det er H5N1, leoparden døde af, den samme virus, som mennesker er døde afskriver nyhedsbureauet Reuters. Myndighederne i Thailand registrerede mandag hele ni nye tilfælde af smitte. I alt otte provinser, hvor sygdommen ellers var meldt udryddet, er ramt. De thailandske myndigheder forsikrede ellers lørdag, at sygdommen ville være udryddet sidst i denne måned. De nye tilfælde blev opdaget i forbindelse med undersøgelser i tidligere ramte områder. Alle kyllinger i en kilometers radius fra de ramte steder blev beordret dræbt. 14 er døde i Vietnam I Vietnam blev en 15-årig dreng testet positiv for sygdommen, hvormed i alt 21 personer i landet er blevet smittet. 14 af dem er omkommet. Fugleinfluenza er blevet konstateret i 10 asiatiske lande, og den har udløst alarm i hele regionen. Sundhedsmyndighederne i syv asiatiske lande meddelte mandag, at deres region var fri for virussen og de krævede et forbud mod import af fjerkræ deres respektive stater.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin



























